نوع خبر 
 
اولین نشست از مجموعه «نشست‌های بررسی تجربیات و دیدگاه در حوزه آمار رسمی با موضوع آمار ثبتی» برگزار گردید.

 پژوهشکده‌ی آمار با همکاری مرکز آمار ایران با هدف بررسی تجربیات و دیدگاه‌های متخصصین و کارشناسان آمار رسمی دستگاه‌های اجرایی و سازمان‌های برنامه و بودجه استان‌ها اقدام به برگزاری اولین نشست با عنوان «بررسی تجربیات و دیدگاه‌هایی در حوزه آمار رسمی : آمار ثبتی» در تاریخ ۱۳ تیرماه ۹۶ در سالن اجتماعات مرکز آمار ایران نمود. در این نشست سه سخنرانی ارائه گردید. اولین سخنرانی با عنوان «شناسه یکتای مکانی، رکن دوم آمار ثبتی» توسط آقای شاکرآرانی معاون آمار و اطلاعات سازمان برنامه و بودجه استان قم ارائه شد که در آن سیستم کددهیNAC برای کدگذاری مکانی ارائه شده به‌عنوان یک کد مکمل و پوشش دهنده‌ی کدپستی و آدرس آماری، برای استفاده در آمارهای ثبتی‌مبنا معرفی شد.

سخنرانی دوم با عنوان «بهره‌گیری از اطلاعات ثبتی در تکمیل پرسشنامه‌های طرح‌های آمارگیری از کارگاه‌های صنعتی» توسط آقای علی اکبر ساجدی مقدم کارشناس سازمان برنامه و بودجه استان قم ارائه گردید. در این سخنرانی خلاصه‌ای از تجربیات آن سازمان در خصوص فرایند تکمیل پرسشنامه‌های طرح‌های آماری با استفاده اطلاعات ثبتی شد و پیشنهاداتی برای بهبود فرایند آمارگیری‌های ثبتی ارائه شد.

 

در سخنرانی سوم که با عنوان «آمار ثبتی‌مبنا در ایران: دیروز، امروز، فردا» توسط آقای ودود کرامتی از همکاران مرکز آمار ایران ارائه شد. ضمن معرفی تاریخچه‌ای از روند تعاریف و اجرای نظام آمار ثبتی، چارچوب نظام جامع ثبت‌های آماری ایران (ایران استارز) تبیین شده و مدلی برای نظام آمارهای ثبتی‌مبنا پیشنهاد شد.

در این سخنرانی آقای دکتر امیدعلی پارسا رییس مرکز آمار ایران نیز ضمن تشریح اهداف این نشست‌ها به بررسی ابعاد نظام آمار ثبتی و نقش و جایگاه آن در برنامه استراتژیک نظام آماری ایران پرداختند. در این نشست همچنین نمایندگانی از دستگاه‌های اجرایی و سازمان برنامه و بودجه کشور و کارشناسان مرکز آمار و پژوهشکده آمار حضور داشتند. شایان ذکر است که موضوعات آتی مجموعه نشست‌های بررسی تجربیات و دیدگاه در حوزه آمار رسمی در وب‌گاه پژوهشکده‌ی آمار با آدرس «www.srtc.ac.ir» قابل دسترسی می‌باشد.

 

 

سه شنبه 20 تير 1396  8:35

آخرين تاريخ بازديد : شنبه 9 تير 1397  2:41:3
تعداد بازديد از اين خبر : 209